niedziela, 29 listopada 2009

30 listopada 2009 - Elektryczne Krzesło Vol. 2


Drugie wydanie Krzesła Elektrycznego jest poświęcone Jimowi Juppowi - w chwili obecnej jednemu z najbardziej zasłużonych twórców i promotorów eksperymentalnej muzyki elektronicznej w Wielkiej Brytanii. Bez przesady można go nazwać też dobrym duchem współczesnej hauntologii muzycznej - nie tylko dlatego, że jest on twórcą i ideologiem wytwórni Ghost Box - naczelnego labelu wydającego tylko stricte hauntologiczne projekty, dzięki któremu dźwiękowa definicja tego nowego zjawiska muzycznego trafiła do szerszej publiczności i zyskałą szerokie uznanie wśród krytyki. Prócz swojej działalności jako promotora i czynnika opiniotwórczego prowadzi także swoje dwa autorskie projekty - Belbury Poly i Eric Zann. Obydwa mocno zanurzone w nostalgicznym klimacie przeszłości, obydwa wyrażające tęsknotę za zapomnianymi ścieżkami muzyki elektronicznej - jednak różniące się od siebie znacznie. O ile Belbury Poly odwołuje się przede wszystkim do wzorców library music, ścieżek dźwiękowych ze starych programów edukacyjnych i dziedzictwa nieodżałowanego BBC Radiophonic Workshop, o tyle Eric Zann jest hołdem dla przywołującej mroczne skojarzenia muzyki z kultowych horrorów wytwórni Hammer Films. A zatem - dwa różne oblicza twórczości Jima Juppa - to sentymentalne i to bardziej mroczne.

Playlista:

1. Belbury Poly - A Thin Place (The Willows, 2004)
2. Belbury Poly - Caermaen (The Willows, 2004)
3. Belbury Poly - Monstroon (The Willows, 2004)
4. Belbury Poly - Rattler's Hey (The Owl's Map, 2006)
5. Belbury Poly - Music, Movement & Meaning (The Owl's Map, 2006)
6. Eric Zann - Threshold (Ouroborindra, 2005)
7. Eric Zann - The Human Cord (Ouroborindra, 2005)
8. Eric Zann - The Obsydian Pyramid (Ouroborindra, 2005)
9. Belbury Poly - The Hidden Door (From An Ancient Star, 2009)
10. Belbury Poly - A Year And A Day (From An Ancient Star, 2009)

poniedziałek, 23 listopada 2009

23 listopada 2009 - Elektryczne Krzesło Vol. 1


Bohaterem pierwszego przekazu Krzesła Elektrycznego jest Drew Mulholland - rezydentny kompozytor wydziału geografii Uniwersytetu w Glasgow. Miejsce jego pracy jest nieprzypadkowe - od lat to niestrudzony propagator praktycznego wykorzystania w muzyce idei psychogeografii - subiektywnego sposobu postrzegania miejsc, w którym jednostka przefiltrowuje przez swoją własną i osobistą percepcję historię i mity związane z daną lokacją, jej wygląd - obecny i przeszły), wyobrażenia na jego temat, klimat, atmosferę, występujące w nim dźwięki. W swojej twórczości, będącej dźwiękowym opisem wybranych przez niego przestrzeni, takich jak angielskie puby działające od kilkuset lat, miejsca śmierci słynnych osób, zabytkowe stacje metra, opuszczone bazy wojskowe, podziemne schrony atomowe (zresztą wybierając też je do prezentacji swojej muzyki na żywo) ewokuje te miejsca takie jakie były, są, będą lub jakie mogły być - kategoria czasu zostaje zawieszona, przeszłość miesza się z teraźniejszością i przyszłością, codzienne dźwięki z tymi, których się nie da już tam usłyszeć z futurystycznym wyobrażeniem ich przyszłego sonicznego klimatu. Mulholland czerpie inspirację właśnie tam - przykładem niech będzie to, że jeden z jego utworów został skomponowany dokładnie na tym wzgórzu, na którym została nakręcona finałowa scena słynnego filmu Wicker Man. Posługując się różnymi technikami kompozycyjnymi (field recording, found-sound) i wszelakim materiałem muzycznym (old-time electronica, stare przekazy radiowe, dźwięki generatorów i maszyn) tworzy alternatywne historie, w których przywołuje Duchy Miejsc, będące wypadkową jego psychogeograficznych dochodzeń.

Proszę Państwa - oto Drew Mulholland i jego hauntologiczne projekty.

Playlista:

1. Mount Vernon Arts Lab - Live Mains Electricity (Gummy Twinkle, 1998)
2. Mount Vernon Arts Lab - Unknown (Gummy Twinkle, 1998)
3. Black Noise - The Postal Workers' Night Out (Not Alone, 2006)
4. N - The Hackney Homunculus (The Electronic Bible Chapter 1, 2004)
5. Mount Vernon Arts Lab - Scooby Don't (E for Experimental, 2003)
6. Mount Vernon Arts Lab - William Green (E for Experimental, 2003)
7. Mount Vernon Arts Lab - Hobgoblins (Coil Remix) (The Séance At Hobs Lane, 2001)
8. Mount Vernon Arts Lab - The Submariner's Song (Barry 7 Remix) (The Séance At Hobs Lane, 2001)
9. Mount Vernon Astral Temple - We Build a Golem for London (Musick That Destroys Itself/Untitled, 2003)

Krzesło Elektryczne Vol. 1 (41mb)

niedziela, 22 listopada 2009


Krzesło Elektryczne to nowa audycja na falach Radia Sitka. w skrócie:

wszelkie dobrodziejstwo inwentarza zapomnianej, zmurszałej i niepopularnej muzyki syntetycznej: memoradelia – psychoelectro – synth – hauntologia – space age pop – obscure electronica – library music +++ dźwiękowy steampunk +++ wykopywanie zapomnianych agregatów dźwiękotwóczych i ich praktyczne zastosowanie +++ szum elektrycznych przewodów i dzwony ceramicznych bezpieczników +++ muzyka spięć, przepięć i przepaleń +++ wywoływanie duchów z prądu

każdy poniedziałek od 21.00 do 22.00
http://www.radio.sitka.pl/
to będzie godzina elektrycznych widm
bądźcie gotowi